KDYŽ UŽ JE TOHO NA VÁS ZKRÁTKA MOC..

Nervozita a nejistota ve společnosti stoupá. Většina lidí se obává, co je v následujících měsících a letech čeká. Na každém rohu slýcháme o rostoucí inflaci, zdražování potravin, pohonných hmot, elektřiny a plynu. Zdražují nám služby a vše, na co se podíváme. V peněžence to pociťují téměř všechny příjmové skupiny. Jak si při tom všem udržet duševní zdraví, nenechat se strhnout vlnou kolektivního strachu a zůstat v klidu?

Nacházíme se v náročné době – to je realita dnešních dní.

A týká se to i Vás konkrétně?

ANO. Týká – nás všech. Bohužel, ale možná i bohudík. Je to dobře nebo špatně? Je to další lekce, kterou potřebujeme? Potřebujeme se začít bát, abychom prošli procesem velkých vnitřních změn a nutných, ale prospěšných uvědomění? Myslím si, že ano – byť se nám v tomto prostředí nebude nějaký ten čas žít tak dobře, jako doposud.

Dlouhou dobu jsem se zabýval vědomou prací se strachem. To mě hodně naučilo.

Bojíme se neznámého.

Je to naše přirozené nastavení a strach bývá umocněn tím, co tzv. nedokážeme ovlivnit.

Jedna věc je ale to, co se děje „kolem“ nás, druhá věc je, jak na to reagujeme pocitově a následně pragmaticky – jaké konkrétní kroky v praxi jsme či nejsme schopni udělat, abychom se z toho všeho tlaku nezbláznili a udrželi si své duševní zdraví.

Jako klíčové vnímám, jak se necháme či nenecháme negativně ovlivnit (často zcela paralyzovat) svým strachem. Pokud se necháme strhnout a ještě k tomu všemu žijeme přesvědčením, že „MY“ jsme strachem samotným, může dojít doslova k sebedestrukci. V takových případech i ti největší drsňáci se mohou dostat na pomyslné emoční dno.

To jsou ty momenty, kdy i lidé, kteří mají tzv. všechno (zdraví, lásku, dobré vztahy, byznys, peníze, uznání…) se z ničeho nic, díky strachu z neznámého, sesypou a začnou se cítit jako „NICky“, o které by si nikdo neopřel ani kolo.

Toto je z mého pohledu velmi podceňovaný stav.

Ti z Vás, kterých se to jakkoliv dotýká mi možná dáte za pravdu, že snad to nejhorší, co Vás může potkat je, když Vám někdo (navíc z těch nejbližších) položí otázku…“No, co Tobě tak může chybět? Zrovna Tobě. Máš přece všechno! Jsi zdravý, máš rodinu, dobrou práci, umíš perfektně vystupovat na veřejnosti……“

Tak Vás okolí skutečně může vnímat. Vy se ale cítíte pod psa a nevíte, co s tím. Znáte to? Cítili jste se tak někdy?

Jak je možné, že jednou si věříme, daří se nám vše, na co sáhneme a doslova záříme a někdy máme chuť se zahrabat pod peřinu, protože nic neklape jak má a na co sáhneme se promění v rezavé železo? Čím to je? Vždyť jsme to přece stále MY?

A přesně tyto otázky mě dovedly k tomu, že jsem se po téměř 20letých zkušenostech s meditacemi a terapiemi zaměřil právě na témata SEBEhodnota, SEBEvědomí, SEBEdůvěra, která v našich životech doprovází každého z nás – bez výjimky.

Vše začíná a končí u toho, jaký k sobě máme vztah, jestli, případně jak moc se každodenně srovnáváme s ostatními, jak moc světu dokazujeme, že za něco stojíme, jak moc lpíme na pozornosti od svého nejbližšího okolí (rodiny, přátel, šéfů..) a co se s námi děje, když se nám nedaří výše uvedené „naplnit“.

Ale co s tím?

Napsal knihu, která Vás v 9 praktických krocích může nahodit zpátky do sedla, pokud Vám život začne házet klacky pod nohy a Vy procházíte další zátěžovou zkouškou.

A právě sebedůvěra je dnes zásadním tématem u velké části populace. Mnoho lidí je pod obrovským ekonomickým i sociálním tlakem a přestávají si věřit.

Chtějí se po nás stále lepší a lepší výsledky, doba je plná nejistot, ve firmách se začíná propouštět, snižují se platy a nikdo neví, co bude. 

Téma ne(sebe)jistoty se odráží ve vztazích pracovních, soukromých, ale především ve vztahu k nám samotným.

Jeden den máte práci (nebo podnikáte), daří se Vám, VĚŘÍTE SI, jste uznávaní, chválí Vás a máte pocit, že jste „nesmrtelní“. Váš život funguje, jak má a pak se stane něco, co ani v nejhorším scénáři nečekáte. Všechno se začne hroutit, jak domeček z karet.

Záměrem článku Vás není vystrašit, i když to tak může vypadat. Není to o tom, že 100% přijdete o práci, zbortí se vám bankovní konto, osobní vztahy, zůstanete rok bez práce a skončíte na ulici. Je to o tom, že každá situace má řešení – jen je občas potřeba začít věci dělat jinak, než jsme zvyklí.

Jistota zkrátka neexistuje. Jedinou jistotu, kterou máme je ta, že žádnou nemáme. Na druhou stranu musím říct, že toto uvědomění se pro mě stalo obrovsky osvobozující.

Ale pokud se momentálně nacházíte v situaci, kdy si vzhledem ke všem okolnostem přestáváte věřit, začínáte o sobě pochybovat a obáváte se, co bude, může být tento článek pro Vás nasměrováním, řešením a zároveň obrovskou úlevou.

V posledních týdnech se čím dál častěji vracím k již zmiňované knize, kterou jsem před necelými dvěma roky napsal. Pojmenoval jsem ji „9 kroků k návratu k vlastní sebehodnotě aneb když o sobě (stále) pochybujete a srovnáváte se s ostatními“ a zaměřuji se v ní na praktické postupy a doporučení, co ve výše popisovaných situací můžete udělat, když si připadáte, jak kus hadru, se kterým si každý vytře podlahu, jak se mu zachce.

Zcela záměrně používám takto přímočaré přirovnání. Sám jsem si takovou situací nejednou prošel a moc dobře vím, jak moc pro mě bylo důležité mít „záchranné lano“, kterého se chytím, když jsem v úzkých.

Tento článek je trochu jiný.

Propaguje knihu. Je to spíše takový prodejní příspěvěk. Ano, je to tak a má to svůj pragmatický důvod. Možná právě článek může být tím nejvhodnějším a možná i nejrychlejším způsobem, jak dostat knihu mezi ty lidi, kteří ji nejvíce potřebují.

Na této stránce máte možnost se sami podívat, o čem kniha je, čím konkrétně Vám může pomoct – stejně tak na reference čtenářů, kteří ji četli. Obsahově je velmi bohatá. Za tím si stojím. Obsahuje i pracovní listy, které si můžete vytisknout a pracovat s nimi dle potřeby.

V knize nenajdete žádné vyčtené poučky a „zaručené“ návody, kterých je dnes plný internet. Kniha je souhrnem toho nejlepšího, co jsem se za 15 let naučil a hlavně prožil na vlastní kůži, když mě život sem tam vyhodil ze sedla.

Je plná konkrétních kroků a postupů, co dělat, když si přestáváte nebo přestanete věřit, zaplaví Vás nejistota, pochybnosti a Vy se začínáte bát všeho, co může nastat. 

A i když se teď všude zdražuje, na mých stránkách se nyní setkáte s přesným opakem. Mým záměrem je v těchto časech knihu zpřístupnit co největšímu okruhu lidí, kteří ji teď potřebují a za původní cenu by si ji nechtěli pořídit nebo nemohli dovolit. Proto jsem cenu knihy, až do odvolání, snížil téměř o dvě třetiny.

Ať už se rozhodnete jakkoliv. Ať už v dnešní nelehké době prožíváte cokoliv, přeji Vám, ať z toho vyjdete s uvědoměním, že Vaše sebehodnota, sebedůvěra a sebevědomí jsou vždy odrazem vnitřního přesvědčení – nikoliv toho, co si o vás myslí okolí nebo toho, do čeho vás „tlačí“ dnešní, vystrašená společnost.

Na závěr si dovolím jedno uvědomění. Každý máme právo se cítit pod psa a projevit svou momentální slabost a nedůvěru v sebe sama. Pokud to nastane, nechme to tak projít. Dovolme si to. Pozorujme stav, ve kterým se nacházíme. Jen ten stav pozorujme, ale neztotožňujme se s ním. 

Naše sebevědomí, sebehodnota a sebedůvěra mohou být někdy „pocitově“ velmi pošramocené. Ano, to se stává a je to v naprostém pořádku. Dám Vám jeden příměr s bankovkami. I „tisícovku“ můžete ztratit, můžete ji zmačkat, ušpinit, šlapat po ní, křičet na ni a myslet si o ni to nejhorší. Myslíte, že jí to bude vadit? Ne. Bude jí to jedno. Bude to stále stejná „tisícovka“ se STEJNOU HODNOTOU.

A stejně je to i s Vámi.

Přeji nám všem hodně sebelásky, štěstí, síly a pevnosti.

Jirka

Věnuji se natáčení rozhovorů s inspirativními osobnostmi a provozuji projekt "Naslouchárna - bezpečné místo pro vaše slova". Můj příběh si přečtete zde Po 15 letech jsem o svých zkušenostech začal psát. V mých elektronických publikacích Jak ihned začít dělat věci, kterých se bojím aneb krok za krokem k většímu sebevědomí a 9 kroků k návratu k vlastní sebehodnotě aneb když o sobě (stále) pochybujete a srovnáváte se s ostatními naleznete nespočet osobně odzkoušených technik, doporučení a konkrétních návodů, které mě osobně doslova změnily život a věřím, že mohou být k užitku i vám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.