PRVNÍ ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ A CO SE V ZÁPĚTÍ ODEHRÁLO

Moc jsem si to přál a dlouho plánoval. Čekal jsem na tu správnou chvíli – nějaký ten „správný“ impuls. Říkal jsem si, že si napíšu seznam lidí, se kterými bych rád rozhovor natočil a ty bych pak postupně začal zvát. Vzhledem k tématu, kterému se věnuji (vědomá práce se strachem), jsem chtěl pozvat hosta, se kterým bych si povídal nejen o tom, čemu se sám „profesně“ věnuje, ale abychom také nějaký ten prostor věnovali právě tématu strachu.

Konec plánování – všechno je jinak :)

Tak dlouho jsem čekal na správný okamžik, až mi z ničeho nic přišla zpráva od Soni Procházkové, která mi nabídla, že bychom spolu mohli udělat rozhovor. Se Soňou jsme si zavolali (do té doby jsme se znali jen z jednoho online kurzu) a po hodinovém telefonátu bylo jasné, že do toho jdeme spolu. Soňa je vyškolenou terapeutkou s více jak desetiletou zkušeností v oblasti dětské a párové terapie. Za srdce chytne určitě i Sonin příběh. Velkou zajímavostí je, že pracuje také s neslyšícím publikem.

Na nic se nečekalo a my si naplánovali živé vysílání a to už za sedm dní od našeho telefonátu. To prostě nevymyslíte :-). V roli hosta to byla moje premiéra a za to jsem Soně moc vděčný.

Kdo je připraven, není ohrožen…

Opakovaně jsme si potom ještě volali, ladili jsme témata, které jsou nám blízká a která jsou v naší práci společným jmenovatelem. Zkrátka to, čemu se oba věnujeme.

Téměř okamžitě jsme se shodli a vybrali tato témata:

  • naše pravdy z dětství, které žijeme i v dospělosti
  • zrcadlení ve vztazích
  • strach vs. důvěra a jak s nimi pracovat
  • proč hledat příčiny našeho chování
  • očekávání vs. realita

Poté následovalo pár dní příprav, výpisků, upřesňujcích telefonátů, tvorba pozvánek do našich sociálních „bublin“, rozesílka emailů a informování přátel o konání akce.

Nastal den „D“ :)

Moc jsem se na to těšil, ale přiznávám, že byly chvíle, které doprovázela i velká nervozita. To se zkrátka děje – bezesporu další učební materiál, jak se svými obavami pracovat. Použil jsem mnoho technik, které doporučuji i ostatním a dobře to dopadlo :).

No a takhle vypadaly přípravy necelou hodinu před vysíláním. Žlutý nákupní košík celému dni zcela jistě dodal potřebnou esenci :)

A takto to vypadalo asi 10 minut před začátkem vysílání :). Nervozita se míchá s natěšením, každopádně nepodcenit přípravu :). Vzájemná podpora jede v plném proudu. Samozřejmě kolíčky na prádlo nesmí chybět :).

A tady už jsme ve vysílání. Má premiéra v roli hosta spuštěna. Vše odevzdáno do důvěry v proces a s vědomím, že dělám nejlépe, jak umím. Začínáme si povídat. Soňa moc hezky uvedla začátek, nervozita se pomalu loučí a začínáme si to užívat. Můj výraz možná trochu klame, ale takto se já prostě tvářím, když přemýšlím :).

Pro neslyšící diváky do znakového jazyka profesionálně překládala paní Dana, což byla pro mě velmi zajímavá zkušenost a děkuji za ni. Klobouk dolu před tím, co vše dokázala přeložit.

Průběh vysílání mě velmi překvapil a potěšil. Plynula velmi příjemná energie a publikum, čítající desítky diváků bylo velmi aktivní – dostali jsme mnoho milých zpětných vazeb, řešili jsme konkrétní případy, jak se vypořádat s různými typy strachů a obav a moc jsme si to užili. Tak moc se nám to líbilo, že jsme se se Soňou domluvili, že naplánujeme další rozhovor, který by mohl být zpřístupněn i veřejně. Konkrétně tento rozhovor byl vysílán v uzavřené FB skupině Průvodcem dítěte, kterou Soňa tak hezky vede a kde je k dispozici i záznam našeho rozhovoru.

Přišly na řadu i konkrétní techniky

Technik je opravdu mnoho. Sám jich mnoho používám a bez některých už si to nedovedu ani představit.

Tady je malá ochutnávka:

  • co nejhoršího se může stát, když…
  • rozhovor s vnitřním dítětem
  • napíšu si dopis (z přítomnosti do budoucnosti a naopak)
  • jak by to vypadalo, kdybych se neuměl/a bát…
  • práce s vděčnostmi

a mnoho dalších :).

Konkrétní postupy, k čemu slouží a jaké mohou mít přínosy pro naší každodennost, na to se zaměřuji podrobně v mé elektronické knize, která je odrazem mých osobních zkušeností, pojednává o ne/sebehodnotě, vědomé práci se strachem, o sebevědomí a úctě k sobě sama…

Co se potom stalo?

Byla to zkrátka jízda a moc se mi to líbilo. Měl jsem strach, byl jsem nervózní, ale záměr a přesvědčení, že to má smysl, byly silnější. Každý den si uvědomuji, že strach (z čehokoliv) je dokonalý průvodce naším vlastním životním příběhem. Je signalizátorem toho, kde se necítíme ve své kůži a umí i napovědět, proč tomu tak je. Je velmi důležité procházet životními situacemi, kterých se bojíme a pozorovat nejen emoce, které u toho máme, ale i to, co je za tím – jaká zpráva je pro nás za strachem schovaná a co je nám tím umožněno prožít a pochopit…

A i tomto vědomá práce se strachem může být.

Vzpomněl jsem si na jeden příběh, který jsem kdysi slyšel od své duchovní učitelky.

Po odlivu na pláži zůstalo tisíce malých mořských hvězdic. Jde okolo rybář a vidí muže, jak urputně hází zpět do moře jednu hvězdici za druhou. Rybář se zastaví a témeř rozhořčen říká muži. Proč to děláte? Stejně všechny nezachráníte!

Muž se obrátí na rybáře a říká. Ano. Všem pomoci nemohu, ale pro tuhle konkrétně to smysl mělo – pohlédne na hvězdici ve své dlani a hodí jí zpět do moře…

A víte, přesně na tento příběh jsem si vzpomněl po našem rozhovoru ze Soňou. Kdyby jedna jediná řečená věta za celé vysílání pomohla někomu z diváků si něco „jen“ uvědomit – mělo to smysl.

Díky tomu jsem si uvědomil, že i nadále má smysl se s lidmi dělit o to, co jsem se za 15 let díky meditacím, vědomé práci se svými strachy a mnohým prožitkovým technikám, naučil. Proto jsem se rozhodl v tom pokračovat a pomáhat tak, jak bylo mnohokrát pomoženo mě. Chystám se pokračovat v natáčení rozhovorů s osobnostmi se zajímavými životními příběhy, které mohou obohatit a inspirovat ostatní. Mám v plánu také natáčet vedené meditace, o které je dnes velký zájem a myslím, že proto dozrává ten správný čas.

Děkuji za zkušenost a těším se na další setkávání s vámi. Věřím, že brzy i osobně.

PS: při dopisování tohoto článku mi akorát cinkla zpráva. A víte, co v ní bylo? Nabídka na další rozhovor. To prostě nevymyslíte :). Věci se zkrátka dějí…Děkuji.

Jirka.

Věnuji se natáčení rozhovorů s inspirativními osobnostmi a provozuji projekt "Naslouchárna - bezpečné místo pro vaše slova". Můj příběh si přečtete zde Po 15 letech jsem o svých zkušenostech začal psát. V mých elektronických publikacích Jak ihned začít dělat věci, kterých se bojím aneb krok za krokem k většímu sebevědomí a 9 kroků k návratu k vlastní sebehodnotě aneb když o sobě (stále) pochybujete a srovnáváte se s ostatními naleznete nespočet osobně odzkoušených technik, doporučení a konkrétních návodů, které mě osobně doslova změnily život a věřím, že mohou být k užitku i vám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.